زایش ذهن

نکتاری از افکار سرگردان

زایش ذهن

نکتاری از افکار سرگردان

زایش  ذهن

سلام
محمد صادق | کریمی
فعال‌ عرصه‌ : | خبری | فرهنگی- سیاسی |
مهارت : | صید |
محل سکونت : | اردبیل |
محل کار : | خبرگزاری بین‌المللی «نسیم» |
کثرت روابط : | نگارش خبر |

×× متهم ردیف اول افکار منحرف ××

آخرین نظرات
در انتخاب استاندار آینده اردبیل می‌توان از مهم‌ترین و تاثیر گذار ترین افرادی که در این وادی فعالیت‌ می‌کنند را نمایندگان استان عنوان کرد چرا که با ارتباط گیری در سطح کلان کشوری از سوی مردم استان درخواست خود را به داشتن مشخصه‌های یک استاندار مطلوب و معین عنوان می‌کنند. با این حال در سال‌های گذشته‌ می‌توان همچنین تغییراتی که در مدیریت استانی رخ داده است این نقش را سرنوشت ساز عنوان کرد.
از تغییر استانداری حقیقت پور تا انتخاب صابری به استانداری را در زمان خود از این نقش‌های مهم می‌توان تلقی کرد.  یادآوری این نکات صرفا برای تاثیرگذاری نقش نمایندگان در توسعه استانی حکایت دارد.
تمایل به معرفی افراد پیشنهادی استانداری اردبیل نداریم ولی آنچه که در اینجا مسلم است در ابتدا تئوری نیازهای استان است.  نیازهایی که با زندگی مردم استان نقش اساسی دارد و از مطالبات آنها می‌باشد را بیان می‌کنیم.
اولین سوالی که در دیدگاه یک فرد برای استانداری به وجود می‌آید این است که آیا گزینه‌های پیشنهادی تنها بازی سیاسی برای اعمال نفوذ در سیستم مدیریت است یا با نگاه جامع به شکل‌گیری و توانمندی‌های استان این شخصیت‌ها معرفی شده‌اند.؟
برخی از ویژگی‌هایی که از اهمیت بالایی برای مدیریت کلان یک سیستم استانی نیاز است به شرح زیر می‌باشد:
1-      فراجناحی بودن استاندار
2-      توانایی جذب حداکثری نخبگان استان و بهره‌گیری از نظرات طیف‌های سیاسی
3-      بهره‌گیری از نظرات کارگروه‌ها و کارشناسان خبره در مدیریت کلان
4-      برقرار مستقر ارتباط با مردم استان و نگاه ویژه به مناطق کمتر توسعه یافته
5-      توانایی برقرار ارتباط با مدیران لایه اول کشور
6-      شناساندن پروژه‌های نیمه‌تمام و ناتمام و همچنین ظرفیت‌های استان به وزرا
7-      توانایی جذب اعتبارات بیشتر برای توسعه استان
8-      نگاه فراجناحی در امر فرهنگی و توجه بیشتر بر اساس موقعیت استانی برای توسعه آن
9-      توانایی تعامل و همکاری با مدیران و نمایندگان استان
10-   نقد پذیر بودن
11-   اتباط با رسانه‌های استان
12-   نیاز سنجی و اعتبار سنجی پروژه‌های
13-   استراتژی و برنامه‌ریزی طولانی مدت برای استان و پرهیز از نگاه کوتاه مدت
14-   انتصاب مدیران و مسئولان فراجناحی و بدور از جریان‌های سیاسی
15-   استفاده از تجارب استانداران سابق استان
16-   پرهیز از حاشیه پردازی و سیاسی کاری
این نکات تنها برخی از مواردی است که یک استاندار مقتدر باید داشته باشد. اما در این حال با توجه به خبرهایی که شنیده و از گوشه‌ و کنار اطلاع رسانی می‌شود بعید بنظر می‌رسد که نمایندگان استان قصد انتخاب یک استاندار موفق برای اردبیل را داشته باشند. مطرح شدن برخی از افراد سیاسی برای تصدی استانداری اردبیل تنها به باند بازی و سیاسی کاری نمایندگان و فرد انتخابی می‌انجامد و تاکنون دیده نشده که در خروجی جلسات نمایندگان به بررسی توانمندی‌های استاندار برای اداره بحران و توسعه استان توجه شود. آیا نمایندگان اردبیل در انتخاب خود برای استانداری توانایی وی را در توسعه و ایجاد شهرک‌های صنعتی و تکمیل ساخت پتروشیمی اردبیل ، انتقال آب رود ارس، کارخانه سیمان خلخال، منطقه گردشگری فندق‌لو، منطقه ویژه تجاری نمین، پروژه‌های نیمه‌تمام، جاده سرچم و موارد دیگر توجه کرده‌اند. آیا می‌توان گفت نمایندگان توجه داشته‌اند ولی گزینه‌های غیر بومی و سیاسی را برای تصدی این مسئولیت مطرح کرده‌اند؟
به سادگی نمی‌توان از این مقوله گذشت چرا که تمامی افرادی که دغدغه پیشرفت و ارتقای استانی خود را در جوار استان‌های موفق همسایه دیگر درخواست می‌کنند به این امر توجه ویژه دارند.
پس در اینجا نتیجه‌ای می‌گیریم که نقش نمایندگان استان در توسعه استان و انتخاب مدیران اجرایی برای سکان داری سازمان‌ها اساسی است. گرچه شاید نمایندگان نسبت به مسئولیت خود در استان توجیه کافی نشده باشند.
از آسیب‌های جدی نمایندگان استان را می‌توان سیاست زندگی بیش از اندازه در روند پیگیری مطالبات استان طرح نمود. حرکت خاموش و در برخی مواقع چراغ روشن نمایندگان آیا خواسته‌های مردم را ارضاع کرده است؟
توجه به طرح‌هایی کوچک و تخصیص اعتبارات استانی به طرح‌هایی با اولویت چندم را می‌توان از آسیب‌های جدی برشمرد. حتی این امر را می توان به عنوان مثال در مقوله فروش هتل لاله و آب‌درمانی سبلان سرعین مطرح کرد که مخالفت داخلی مجمع نمایندگان و بدتر از آن اختلاف‌ آنها با استاندار اردبیل از این مورادی هست که موجب توقف اجرای برخی از برنامه‌ها شده است. نمایندگان استان نقش دفاعی خود را انجام داده‌اند اما در بحث پیگیری با اینکه مخالف فروش هتل لاله و مجتمع آب درمانی بودند پیشنهادی را برای تأمین کسری بودجه تکمیل سد عمارت داشته‌اند؟ آیا نمایندگان از پشت پرده این فروش باخبر بودند که در صورت عدم عملکرد استان این طرح‌ها به اجبار به فروش می‌رفت و در استان‌های دیگر هزینه می‌شد؟
نمایندگان اردبیل توجه ویژه‌ای به سرمایه‌های استان دارند اما بیشتر به عنوان بازوی دفاع عملکرده‌اند تا بازوی اندیشه؛ انتقال آب ارس مخالف اکثر نمایندگان استان را در برداشت و از هر رسانه‌ای برای انعکاس این خبر سعی و تلاش کردند. بعد از فرو کش کردن این جریان و منتفی شدن بحثث انتقال آب ارس به استفاده بهینه از این سرمایه گذرا فکری کرده‌اند؟ به سوالات مردم و نمایندگان استان‌های دیگر جواب داده‌اند که چرا با این که به صورت 100 درصدی از آب ارس استفاده نمی‌کنید اما مالکیت صد درصدی را دارید؟
آیا مشکلات کشت و صنعت مغان این گونه می تواند بدون توجه مسئولان اجرایی و مربوطه حل شود.
این همان نگاه سطحی و کوتاه مدت برای سعی و تلاش نماینده‌های اردبیل است که خواستار رسیدن به بهترین نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستند اما فراموش کرده‌اند که اردبیل معدن شگفتی‌های آفرینش خداوند به همتی طولانی و دراز مدت نیاز دارد تا با یک برنامه ریزی طولانی مدت افق چشم اندازه چندین ساله استان تدوین و سیاست‌های آن برای بهره وری و توسعه به اجرا در آید.
سوال دیگر این است مجمعی که به صورت اسمی تشکیل شده است برنامه‌ای مدون و رسمی برای توسعه استان طرح ریزی شده است؟ در بازه زمانی باقی مانده چه پروژه‌هایی انجام شده است و چه پروژه‌هایی انجام خواهد شد؟
در پایان این نوشتار ناتمام انتظار خود را از نمایندگان بیان کردیم و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با حرکتی روشن و انتخابی مناسب موجب سربلند و خوشحالی مردم عزیز استان اردبیل شوند
هدف از گفتار این جملات تخریب نمایندگان نیست بلکه انتظار چندین ساله شهروندان از نمایندگان خود برای عملگرا بودن آنها است.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی