زایش ذهن

نکتاری از افکار سرگردان

زایش ذهن

نکتاری از افکار سرگردان

زایش  ذهن

سلام
محمد صادق | کریمی
فعال‌ عرصه‌ : | خبری | فرهنگی- سیاسی |
مهارت : | صید |
محل سکونت : | اردبیل |
محل کار : | خبرگزاری بین‌المللی «نسیم» |
کثرت روابط : | نگارش خبر |

×× متهم ردیف اول افکار منحرف ××

آخرین نظرات

آشنایی با تفرجگاه "بولاغلار"

دوشنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۲، ۱۱:۱۳ ق.ظ

اردبیل وجه تسمیه بولاغلار یعنی مجموعه از چشمه سارهای جوشان، در یک محدوده وسیع است.

این تفرجگاه از مناطق نمونه گردشگری شهرستان نیر است، آب تمام چشمه‌ها در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و از طریق نیرچای (رودخانه آغلاغان) که از داخل شهر نیر گذشته و به رودخانه بالقلوچای که از مرکز شهر اردبیل می‌گذرد، می‌پیوندد. مساحت این منطقه ۲۸۵ کیلومتر مربع است که در حدود یک پنجم مساحت نیر را شامل می‌شود.

نزدیک بودن به جاده ارتباطی نیر به شهرستان سراب‌، وجود مناظر طبیعی و فضای سبز و بکر‌، رویش پوشش گیاهی خاص اطراف چشمه‌ها از گیاه بولاغ اوتی پوشیده شده است.

آب این چشمه‌ها جهت پرورش ماهیان سرد آبی بویژه قزل‌آلا‌ی رنگین کمانی‌، همجواری با رودخانه آغلان و ایجاد برخی از زیر ساخت‌ها و امکانات گردشگری در سال‌های اخیر و نزدیکی به اردبیل و شهر توریستی سرعین‌، تفرجگاه بولاغلار را به یک مکان مهم گردشگری تبدیل کرده است.

این منطقه همه ساله با توجه به افزایش ورود گردشگر‌، برای هشتمین سال پیاپی در شهریور ماه میزبان جشنواره آش‌های سنتی منطقه است.

معرفی تفرجگاه بولاغلار شهرستان نیر

منطقه بولاغلار نیر در شمال غرب شهر نیر و به فاصله 300، 400 متری خارج از محدوده آن و در مختصات جغرافیایی 37 درجه و 38 دقیقه تا 38 درجه و 7 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 4 دقیقه تا 48 درجه و 20 دقیقه شرقی قرار دارد.

گیاهی "بولاغ اوتی" و جنبه درمانی آن، آب سرد زلال معدنی با بولاغلار مجموعه‌ای از چشمه‌هایی است که در فاصله بسیار کمی از محدوده شهر نیر به عنوان فضای پیک نیک خانوادگی مورد استفاده مسافران و شهروندان قرار می‌گیرد.

‌عبور جاده بین شهری اردبیل - تبریز از کنار تفرجگاه بولاغلار بر اهمیت آن به عنوان یک فضای تفرجگاهی می‌افزاید.

وجود مناظر طبیعی و فضای سبز بکر، رویش پوشش اکسیژن فراوان، وجود اراضی مناسب جهت احداث واحدهای اقامتی، و نزدیکی به شهر توریستی سرعین می‌تواند از بولاغلار یک مکان بسیار مهم گردشگری بسازد.

مشخصات جغرافیایی

منطقه بولاغلار یکی از پتانسیل‌های طبیعی و اکو لوژیکی شهر نیر به شمار می‌آید‌.

این شهرستان از شمال به شهرستان اردبیل، از شرق به بخش هیر و شهرستان کوثر، از جنوب به شهرستان کوثر و از جنوب و غرب به استان آذربایجان شرقی محدود شده است.

بولاغلار مجموعه‌ای از چشمه‌های متعدد بادبی بالا در یک محدوده نه چندان وسیع قرار دارد. آب تمام چشمه‌ها در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و از طریق نیر چای‌(‌رودخانه آغلاغان) که از شهر نیر می‌گذرد، به بالخلوچای تخلیه می‌شود.

‌این محدوده به سبب نزدیکی به شهر نیر یکی از نقاط بالقوه جهت توسعه گردشگری در شهر نیر است. مساحت منطقه 285 کیلومتر مربع دارد که در حدود یک پنجم مساحت نیر را شامل می‌شود.

قابلیت‌ها، امکانات و فرصت‌های منطقه نمونه

محدوده بولاغلار به عنوان یک تفرجگاه اکوتوریسم و پیک نیکی از نظر گردشگری و توسعه آن قابل توجه است.

‌باید توجه داشت که این محدوده بیشتر عملکرد اکوتوریستی دارد و بیشتر می‌توان مسافران عبوری را برای ساعاتی به کناره‌های آن برای استراحت و تفریح کشاند.

وجود قزل‌آلای وحشی در آن قابلیت با ارزشی است، لیکن مسافران عبوری استان مصرف کننده چنین قابلیتی نیستند و تنها علاقه‌مندان توریستی ورزشی را می‌تواند بسوی خود جلب کند.

دسترسی به چشمه‌ها و محدوده بولاغلار از داخل شهر نیر صورت می‌گیرد و وجود جاده چهار بانوب شهید دادمان که از گردنه حیران شروع می‌شود و تا شهر نیر ادامه می‌یابد، یک قابلیت بسیار مهم و به عنوان محور اصلی دسترسی به محدوده مطرح است‌، مهم‌ترین قابلیت این محدوده از لحاظ زیر بنایی را می‌توان شبکه ارتباطی و دسترسی به این محدوده دانست.

قابلیت استفاده از آب چشمه‌های زلال بولاغلار و همچنین نزدیکی به آب‌های گرم شهر نیر فرصت استفاده شایسته و بایسته از این پتانسیل‌ برای هر طبقه اجتماعی و هر دسته از مسافران فراهم شده و از هر قشری به این منطقه سفر می‌کنند تا از خاصیت درمانی این آب‌ها نیز بهره‌مند شوند.

‌وجود طبیعت بکر و طبیعی دور از هیاهوی شهری از قابلیت دیگر محدوده است که فرصت آرامش اجتماعی و روانی را برای جامعه به همراه می‌آورد. نزدیکی و وجود فضاهای تقویت کننده گردشگری از جمله سرعین، آلوارس، فندقلو و گردنه حیران قابلیت بسیار مهمی است که فرصت متصل شدن محدوده بولاغلار‌ را به زنجیره گردشگری منطقه فراهم می‌کند تا مسافران و گردشگران بتوانند از قابلیت و پتانسیل‌های این محدوده نیز به نحو مطلوبی استفاده کنند.

وجود یادمان‌های تاریخی در اطراف محدوده بولاغلار‌ از جمله آثار تاریخی شهر نیر و اردبیل قابلیت دیگری است که فرصت آشنایی مسافران و گردشگران با آثار و جاذبه‌های تاریخی این منطقه را فراهم می‌کند تا گردشگری محدوده صرف اکوتوریسم و طبیعت گردی نباشد و جنبه‌های دیگری از گردشگری را هم شامل شود.

  • ۹۲/۱۲/۱۲
  • ۳۰۳ نمایش
  • محمد صادق کریمی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی